• Hizmet Birleştirmesi (MEB)

Hizmet birleştirilmesi; memurların memuriyete başlamadan önce veya memuriyetten ayrılarak T.C. Emekli Sandığı dışında herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna (Sosyal Sigortalar Kurumu ve BAĞ-KUR) pirim ödemek suretiyle geçen hizmetlerinin, Memur olduktan sonra T.C. Emekli Sandığına tabi hizmetleri ile birleştirilerek emeklilik müktesebinin yükseltilmesi işlemleridir.
Yani bir memur, memur olmadan önce SSK yada bağ-kurlu olarak çalıştığı yıllarda ödediği prim ve günlerin emekliliğine sayılması yönünde, bu günlerini ve primlerini memurluktaki kesenekleri ile birleştirmesidir.
Bu birleştirme kanun öncesi memurlarda geçerlidir.
Kanun sonrası memur olanlarda bu birleştirme yapılmamaktadır. Kişinin 2008 öncesi hizmeti var ise (memur, işçi, Bağ-Kur) hizmet birleştirmesi eski mevzuata göre yapılacaktır. 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren ilk defa sigortalı olanlar (5510 Sonrası tabir edilen personel) bu işlemi yapmayacaklardır.
Yani 5510 Sayılı kanunun 106 maddesi ile 5434 sayılı kanunun mülga ek 18. maddesi 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren kaldırılmıştır ve bu tarihten sonra ilk defa 4/C sigortalı olanlar, 2008 öncesi sigortalı günlerini Emekliliğe esas derece ve kademesi ilerlemesi yönünde bir hüküm bulunmadığından, bu 2008 öncesi sürelerin emeklilik keseneğine esas aylıklarında değerlendirilmesine imkan bulunmamakta olup, 5510 Sonrası sigortalılar için toplam hizmet süresinde dikkate alınacaktır.

Bu duruma göre kanun öncesi memur olanlar nasıl bir işlem yapacak ve bu işlemleri ne zaman yapacaklar. Bu işlemleri emekliliğine yakın bir zamandamı yapmalıdırlar yoksa emekliliğine az bir zaman kalamı yapmalıdırlar.
Hizmet birleştirmesi memurlukta emekliliğe esas aylıkta değerlendirilmektedir. Yani emekli olduğunuzda bu gün ve primler emekli maaşınızda işinize yarayacaktır. Yoksa memurluktaki ödemeye esas derece ve kademede bir etkisi yoktur.

Hizmet Birleştirmesi yaptırmak istiyorsanız benimle iletişime geçmeniz yeterlidir. 

Hizmet Birleştirmesi nasıl yapıldığına dair Makale inceleyin

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Hizmet Birleştirmesi (MEB)

  • 400,00TL


Etiketler: Hizmet Birleştirme İntibak Tahsisi Yapılmas, hizmet birleştirmesi nasıl yapılır